Smartwatch – co to jest i jak działa?

Niegdyś z okazji Pierwszej Komunii Świętej dostawało się w prezencie zegarek. A dzisiaj tę tradycyjną tarczę ze wskazówki zastąpił smartwatch! Choć jeszcze do niedawna wydawało się, że tego typu elektronika jest tylko ciekawym bajerem, który zyska zainteresowanie wyłącznie prawdziwych maniaków, to dzisiaj smartwatche podbijają już rynek elektroniczny i pojawiają się na nadgarstkach coraz to kolejnych osób. Od zegarka oczekuje się już nie tylko funkcji odmierzania czasu, ale znacznie więcej. Co to w ogóle jest ten smartwatch, czym różni się od zwykłego zegarka na pasku i czy warto w ogóle go mieć?

Co to jest smartwatch?

Smartwatch to taki nowoczesny, inteligentny zegarek zakładany na nadgarstek.

Urządzenie nie tylko mierzy czas – potrafi również łączyć się z naszym smartfonem i monitorować naszą aktywność fizyczną. Ten mały gadżet może nam zastąpić wiele innych urządzeń. Podobnie jak smartfon i komputer, ma swój system operacyjny – Android Wear, WatchOS, Tizen lub jeszcze inny. Na elektronicznym wyświetlaczu pojawiają się zmienne tarcze.

Przez to, że jest kompatybilny z naszym smartfonem, na jego ekranie wyświetlają się powiadomienia o przychodzących smsach, połączeniach telefonicznych, wiadomościach e-mail czy wiadomościach z social mediów.

Funkcje smartwatcha

Funkcjonalność smartwatcha tak naprawdę zależy od tego, jaki model wybierzemy. Każde z urządzeń będzie się nieco różnić. Do popularnych funkcji smartwatcha należą:

  • Nawigacja GPS
  • Odtwarzanie plików muzycznych
  • Wykonywanie połączeń telefonicznych
  • Wysyłanie wiadomości sms
  • Monitorowanie aktywności fizycznej – pomiar pulsu, wykonanych kroków i godzin snu.

Jak wybrać smartwatch?

Wybierając dany smartwatch musisz skupić się przede wszystkim na funkcjach, na których najbardziej Ci zależy. Zastanów się najpierw, po co tak naprawdę będzie Ci potrzeby inteligentny zegarek. Do rejestrowania liczby kroków wykonanych w ciągu dnia? A może do monitorowania jakości snu? Jeśli do jednego z tych dwóch, to alternatywą dla smartwatcha może być po prostu inteligentna opaska „fitband”. Jeśli zależy Ci na dodatkowych funkcjach, wybierz smartwatcha.

Takie gadżety kupisz już za 100 zł, ale te najdroższe modele, oferujące najwięcej ciekawych funkcjonalności kosztują nawet 1000-2000 zł. Elektronika z wyższej półki cenowej jest wodoodporna i pyłoodporna. Pamiętaj również, że smartwatch powinien być kompatybilny z Twoim smartfonem.