Od czego zacząć zdrowy styl życia?

Jeżeli chcemy coś zmienić w naszym życiu i w tym celu planujemy zacząć prowadzić zdrowy styl życia, to z pewnością zastanawiamy się od czego zacząć. W końcu nie chcemy, aby to była przygoda na kilka tygodni, ale chcemy żeby ten styl życia został już z nami na stałe, aby naprawdę stał się nasz, czymś normalnym i naturalnym. To oznacza, że nie powinniśmy się od razu rzucać na głęboką wodę, tylko powinniśmy go wprowadzać stopniowo. Jeśli będziemy się do niego przyzwyczajać małymi kroczkami, to będzie istniała większa szansa, że faktycznie uda nam się go utrzymać i stanie się dla nas czymś normalnym.

Nie zmieniajmy diety z dnia na dzień

Jeśli do tej pory jedliśmy same fast foody, podjadaliśmy i raczej nie zwracaliśmy większej uwagi na to co jemy, to nie możemy z dnia na dzień zmienić swojej diety. To oznacza, że nie uda nam się wprowadzić zdrowego stylu życia, jeśli nagle odstawimy dotychczasowe jedzenie i zaczniemy jeść dania przygotowane na podstawie warzyw. Takie zmiany muszą przychodzić powoli.

Najpierw jeden posiłek z nowej diety, po kilku dniach kolejny, stopniowo eliminować podjadanie. Ani się obejrzymy, a będziemy stosować całą dietę, dawne jedzenie nie będzie nas kusiło, a co więcej, to co obecnie będziemy przygotowywali naprawdę będzie nam smakowało. Tym bardziej, że jeśli skorzystamy z pomocy dietetyka, to w przygotowanych przez niego daniach w miarę możliwości będą się znajdowały przede wszystkim te składniki, które najbardziej lubimy.

Z ćwiczeniami też nie przesadzajmy

Do tej pory jedynym naszym wysiłkiem było przejście z domu do samochodu i z powrotem, a teraz podjęliśmy decyzję ozdrowym stylu życia i zaczęliśmy biegać, pływać, pokonywać długie trasy na rowerze? Nawet jeśli na początku nasz organizm będzie dawał radę takim forsownym ćwiczeniom, to szybko może się okazać, że pojawią się kontuzje i inne problemy ze zdrowiem. Jeśli chcemy wprowadzić ćwiczenia do naszego życia, tak aby to był naprawdę zdrowy styl życia, to musimy to robić powoli. Na początku szybki marsz, później delikatny trucht, który stopniowo będzie się zmieniał w bieg. Tak samo na początku kilka basenów, a następnie ich ilość możemy zwiększać, tak jak i ich szybkość przepływania.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wprowadzając zdrowy styl życia, faktycznie wprowadzimy dobre zmiany w naszej codzienności i że sobie w ten sposób nie zaszkodzimy, to powinniśmy te zmiany wprowadzać stopniowo, powoli zwiększając ich intensywność.