Przedstawiciel podatkowy – kto może nim zostać?

W niektórych sytuacjach potrzebny może się okazać przedstawiciel podatkowy. Kim on tak w zasadzie jest? To podmiot stanowiący pomoc dla podatnika, który nie rezyduje w państwie, gdzie następuje opodatkowanie.

Głównym zadaniem takiego przedstawiciela jest więc pomoc z rozliczenia się z podatku albo wręcz zapłata podatku w momencie, kiedy podatnik tego nie zrobi. Tu jednak pojawia się pytanie, kto może zostać przedstawicielem podatkowym? Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż dla wielu przedsiębiorców jest to tak w zasadzie jedyne rozwiązanie – warto więc wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby móc takim przedstawicielem zostać.

Dzięki temu będziemy mogli bez większych problemów poszukać swojego przedstawiciela i nie martwić się prawidłowym opodatkowaniem w innym kraju. Także polscy przedsiębiorcy są zobowiązani do ustanowienia takiego przedstawiciela podatkowego w konkretnych sytuacjach określonych w regulujących tę kwestię przepisach.

Kto może być przedstawicielem podatkowym?

Aby móc zostać przedstawicielem podatkowym, należy spełnić szereg różnych wymagań, które to znajdziemy w przepisach odpowiednich ustaw. I tak, przedstawicielem podatkowym może zostać podmiot – zarówno osoba prawna, osoba fizyczna czy jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej – posiadający siedzibę na terytorium danego kraju.

Dodatkowo, niezwykle ważne jest, aby taki podmiot zarejestrowany był jako czynny podatnik VAT. Kolejny warunek to brak zaległości, jeśli chodzi o wpłaty poszczególnych podatków na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy.

Co więcej, przedstawicielem podatkowym nie może zostać osoba, która w ciągu ostatnich dwóch lat została skazana w sposób prawomocny na podstawie kodeksu karnego za przestępstwa skarbowe. Jak więc widzimy, szukanie swojego przedstawiciela podatkowego może wcale nie być trudnym zadaniem, natomiast znając te wszystkie warunki powinno nam pójść zdecydowanie łatwiej, a w razie wątpliwości dobrym pomysłem jest kontakt z księgowym lub prawnikiem.