Zaprojektujemy go sami czy zlecimy to profesjonalistom?

Derki czyli okrycie na konia na zimowe dni

Nie ulega wątpliwości, że każdy chce, aby jego ogród prezentował się jak najlepiej, żeby były w nim odpowiednio dobrane rośliny, żeby znalazło się w nim oczko wodne, albo jakiś skalniak. Niestety nie wszyscy mamy takie umiejętności, aby samodzielnie poradzić sobie z tego typu zadaniem, doboru odpowiedniej aranżacji do swojego ogrodu. Dlatego warto się zastanowić, czy chcemy to zrobić sami wzorując się na różnego rodzaju poradnikach, czy może jednak wolimy to zlecić profesjonalistom?

Co jeśli sami?

Jeżeli podjęliśmy decyzję, że nasz ogród zaprojektujemy sami, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli nad tym spędzić sporo czasu. Trzeba będzie odpowiednio rozplanować całą powierzchnię, tak aby każdy kwiatek i krzaczek miały swoje miejsce, a dodatkowo trzeba będzie popatrzeć, które rośliny mogą być obok siebie a które nie, które lubią słońce, a które wolą cień. Może się okazać, że zajmie nam to znacznie więcej czasu niż przypuszczaliśmy i w ogóle tego lata nie uda nam się nacieszyć własnym ogrodem. Oczywiście jeśli już go ukończymy, to może się okazać, że będziemy z siebie bardzo dumni, ale tylko pod warunkiem, że efekt naszych wysiłków będzie zbliżony do końcowej wizji, jaką mieliśmy przed przystąpieniem do pracy. W przeciwnym razie nie dość, że stracimy wiele czasu, to jeszcze patrząc na efekty naszej pracy będziemy się stresowali i w ogóle nie będziemy mieli ochoty na przebywanie w ogrodzie.

Jednak profesjonaliści?

Jeśli jednak zdecydujemy się na to, aby naszym ogrodem zajęli się profesjonaliści, to możemy być pewni, że będzie on piękny.

Możemy się umówić, że chcemy widzieć projekt takiego ogrodu i chcemy go zaakceptować, a możemy zrobić tak, że przekazujemy konkretny budżet, a efekt chcemy widzieć dopiero wtedy, gdy wszystko zostanie ukończone. Tacy projektanci dokładnie zaplanują każdy skrawek naszego ogrodu, a my nie będziemy musieli się niczym przejmować. Co więcej, może się okazać, że zaproponują oni w naszym ogrodzie takie rośliny i krzewy, o których my sami nigdy wcześniej nie wiedzieliśmy. Idealnie wydzielą miejsce, które ma być ozdobą od tego, w którym mamy się relaksować, tak aby wszystko ze sobą współgrało. Możemy być pewni, że jeśli im powierzymy wykonanie naszego ogrodu, to z pewnością nie będziemy żałowali naszej decyzji, a co więcej, będziemy mieli poczucie, że pieniądze, które zostały na to przeznaczone, były naprawdę dobrze wydane. Jeśli chcemy mieć piękny ogród, chcemy mieć pewność, że chętnie będziemy w nim przebywali, to z pewnością musimy jego wykonanie zlecić specjalistom. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko pójdzie idealnie, a my będziemy bardzo dumni z tego działa. To też spowoduje, że chętnie będziemy w nim przesiadywali, chętnie do niego będziemy zapraszali naszych gości, a fakt że taki ogród będzie wizytówką naszej posesji, z pewnością dodatkowo będzie nas napawał dumą.