Jak dobrać odpowiedni rower do dziecka i jego umiejętności kolarskich?

Im wcześniej zaczniemy pokazywać dziecku, że aktywność fizyczna to fajna sprawa, tym szybciej złapie ono haczyk i tym chętniej będzie spędzało czas w aktywny sposób, zamiast przed telewizorem czy komputerem. Dlatego też, już od najmłodszych lat powinniśmy zainwestować w rower dla naszego dziecka. Jednak jak go wybrać, aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni model, że nasze dziecko będzie w stanie na nim jeździć i przede wszystkim, że będzie mu to dawało wiele radości? Przede wszystkim dopasujmy rower do wieku i umiejętności naszego dziecka, jednocześnie też, nie zapominając o zapewnieniu mu bezpieczeństwa.

Od czego zacząć?

Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko jak najszybciej zaczęło przygodę z rowerem, to możemy zacząć od kupienia biegówki.

Tutaj mamy do czynienia z tak małymi rozmiarami, że niejednokrotnie już 1,5 roczne dzieci, które stabilnie i pewnie chodzą, są sobie w stanie poradzić z takim rowerkiem. Jednocześnie jeśli będą na nim jeździły, to stopniowo będą uczyły się utrzymywać równowagę, a to oznacza, że później łatwiej będzie im się przesiąść na normalny rower, z pedałami. Jeśli jednak od razu chcemy, aby nasze dziecko uczyło się jeździć na tradycyjnym rowerze, to przed jego zakupem, musimy się upewnić, czy dosięga ono bez problemów do pedałów i kierownicy. Jeśli tak, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby kupić taki rower i zacząć naukę.

W tym przypadku będziemy musieli jednak na początku zamontować boczne kółka, tak aby dziecko najpierw nauczyło się pedałować, a dopiero później żeby uczyło się łapać równowagę. Wiele będzie tutaj zależało od naszej decyzji i od odwagi naszego dziecka. Może się okazać, że utrzymywanie równowagi na biegówce będzie je przerażało, ale stabilne siedzenie na rowerku, który posiada boczne kółka, nie będzie mu sprawiało najmniejszych trudności.

Dziecko rośnie

Oczywiście nie możemy zapominać, że dziecko cały czas rośnie, a to oznacza, że powinniśmy uważnie obserwować, czy posiadany rower jest cały czas odpowiedni, czy może powinniśmy go wymienić na większy model.

Wówczas także powinniśmy dziecko przymierzyć, tak aby mieć pewność, że na wybranym rowerze będzie mu się wygodnie siedziało i nie będzie miało problemów, aby sięgnąć do kierownicy. Dodatkowo warto się zastanowić czy nasze dziecko będzie jeździło przede wszystkim po asfalcie, czy może najczęściej będziemy się z nim wybierali na leśne dróżki? Od tego będzie zależało to, czy powinniśmy wybrać model miejski czy górski, jak również to jakie opony powinien posiadać rower naszego dziecka. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że na piaszczystych, leśnych dróżkach, zdecydowanie lepiej sprawdzą się szerokie opony z głębokim bieżnikiem. Jazda rowerem może być przyjemnością, pod warunkiem, że mamy odpowiednio dobrany rower.

Dlatego warto dopilnować, aby właśnie taki wybrać dla swojego dziecka. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie, dlatego powinniśmy wyposażyć dziecko w prawidłowo dobrany kask i rękawiczki, jak również zadbać o to, aby było dobrze widoczne na drodze, dzięki odpowiednio dopasowanym światełkom.