Fascynujący żywioł

Dla całkiem sporego grona osób największą życiową pasją są sporty wodne. Ludzi tych można podzielić na dwie zasadnicze kategorie: sportowców oraz „szaleńców”. Ta druga grupa charakteryzuje się zamiłowaniem do ekstremalnych dyscyplin, takich jak chociażby rafting. Ta konkretna dyscyplina, podobnie jak kilka innych, przez jednych nazywana może być czystą głupotą, ale są też tacy, którzy traktują ją jak jedną z najważniejszych rzeczy w życiu.

W raftingu chodzi o spływanie w dół rzeki na tratwach, pontonach czy też kajakach. Nie chodzi tutaj jednak o zwykłe rzeki, które spotkać można na terenach nizinnych. Pasjonaci tego sportu wybierają zazwyczaj rwące górskie potoki, w których nie brakuje kaskad wodnych i wodospadów. Ogólna zasada jest prosta – im większy jest spadek wody oraz szybszy prąd, tym dana trasa jest bardziej interesująca.

Oczywiście, nie wszystkie odcinki górskich rzek nadają się do pływania – nawet najwięksi śmiałkowie czasami rezygnują z wyprawy ze względu na wysoki stopień niebezpieczeństwa. Rafting to tylko przykład sportu ekstremalnego, który uprawia się na wodzie. Takich dyscyplin jest dużo więcej i często miłośnicy raftingu uprawiają również pozostałe z nich. Woda jest niewątpliwie żywiołem, który może ludzi fascynować i przyciągać.

Tak było od wieków i tak już chyba zostanie. Warto tutaj wspomnieć o tym, że do uprawiania sportów ekstremalnych trzeba się przygotować – trzeba zbudować odpowiednią formę fizyczną oraz nauczyć się przynajmniej podstaw danej dyscypliny.