Historia hokeju na lodzie
W Polsce średnio popularny, ale w innych krajach ludzie nim żyją. Mowa oczywiście o hokeju na lodzie. Ten niezwykle dynamiczny (a często brutalny) sport ogromną popularność ma w niewielkiej ilości państw, ale tam urósł do rangi jednego z najważniejszych sportów drużynowych. Można śmiało powiedzieć, że np. w Kanadzie jest to praktycznie sport narodowy (niektórzy żartobliwie mówią, że nawet religia).
Jaka jest zatem historia tego interesującego sportu? Najprawdopodobniej hokej powstał w XV wieku. W którymś momencie dyscyplina została wymyślona we Francji lub też Anglii, ponieważ dokładnej źródła nie są znane. Z początku rozgrywka prowadzona była na zamarzniętych stawach, ale dopiero w 1785 roku pojawiło się udokumentowane użycie słowa „hokej”, które określało grę na lodzie. Nowoczesna forma hokeja na lodzie (czyli ta, którą możemy obserwować w obecnych czasach) pojawiła się w Ameryce Północnej, a konkretniej w Kanadzie. W 1855 roku angielscy żołnierze przebywający w Ontario postanowili jakoś umilić sobie czas.
Ponieważ nie mieli sposobności, aby zaangażować się w jakiekolwiek sporty drużynowe (przez niezwykle długie zimy i kiepskie warunki atmosferyczne), zdecydowano się na stworzenie sportu, który idealnie wpasuje się w zimowy klimat. W 1875 został rozegrany pierwszy oficjalny mecz. Miał on miejsce w Montrealu, na hali Victoria Skating Rink. W 1893 roku gracze hokeja mogli ubiegać się o zdobycie pucharu „The Dominion Hockey Challenge Cup”. Został on ufundowany przez gubernatora generalnego Kanady – Lorda Stanleya.
Bardziej obeznanym w hokeju mogło obić się o uszy to nazwisko. Właśnie ten puchar jest obecnie nazywany Pucharem Stanleya i jest główną nagrodą w najbardziej prestiżowej lidze hokeja na świecie: National Hockey League (NHL). Liga ta (choć kojarzona głównie ze Stanami Zjednoczonymi) powstała w 1917 roku w Montrealu. W lidze biorą jednak udział drużyny ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Ciekawostką jest to, że większą część zespołów w NHL stanowią organizacje amerykańskie, ale już ponad połowa graczy pochodzi z Kanady.
Z Polski tylko trzech zawodników grało w tej prestiżowej lidze: Peter Sidorkiewicz (1987-1994), Mariusz Czerkawski (1993-2006), Krzysztof Oliwa (1996-2006).