Wybieramy najlepsze przedszkole – lista porad

Przed niemal każdymi rodzicami staje problem wyboru przedszkola. Jest to miejsce w którym dziecko ma się rozwijać, uczyć komunikacji z innymi dziećmi, stać się niezależne i bardziej odpowiedzialne. Bez wątpienia jest to wspaniały czas w którym pociechy pierwszy raz zostają bez opieki rodziców, a w związku z tym wybór odpowiedniej placówki nie należy do najłatwiejszych decyzji. Obecnie na rynku powstaje bardzo dużo przedszkoli – mniejszych, większych, prywatnych i oczywiście tych publicznych. Zdecydowanie się na konkretne rozwiązanie wymaga jednak przestudiowania kilku ważnych aspektów. Na co zwrócić uwagę przy weryfikacji przedszkola? Które jest najlepsze? Na te pytania odpowiadamy za pomocą listy porad:

  • Oddanie dziecka do przedszkola ma nie tylko wiele zalet w związku z jego rozwojem. Bardzo często rodzice decydują się na ten krok, ponieważ nie mogą pogodzić opieki nad maluchem z pracą i innymi obowiązkami.

    Ważnym kryterium będą więc godziny otwarcia placówki. Rytm działania placówki musi więc odpowiadać zarówno opiekunom, ale i dziadkom, czy innym członkom rodziny, którzy będą odprowadzać dziecko do przedszkola i je później odbierać;

  • Kolejną ważną sprawą, na którą warto poświęcić chwilę uwagi jest jedzenie. Bardzo ważny aspekt, szczególnie dla dzieci, które wymagają specjalnego żywienia. Mowa chociażby o alergikach. Szczególnie poleca się zajrzenie do przykładowego jadłospisu. Ważne by był on różnorodny i spełniał wszelkie normy stawiane przez Instytut Żywności i Żywienia. Jak wiadomo – dzieci w wieku przedszkolnym bywają wybredne.

    Odpowiednio ułożone posiłki dostarczane w wytyczonych godzinach nauczą nasze pociechy dyscypliny i wpłyną pozytywnie na ich rozwój. Dzięki systematyczności wprowadzonej do przedszkola, można w ten sposób zwalczać wszelkie zaburzenia żywienia;

  • Bardzo ważna okazuje się być także lokalizacja. Jednak priorytetem nie będzie bliskość przedszkola od miejsca zamieszkania lub pracy rodziców. Najważniejsze, by przedszkole znajdowało się w cichym miejscu, było otoczone zielenią i cieszyło się czystym powietrzem. Pamiętajmy, że to właśnie tam dziecko spędza najwięcej czasu – a odpowiednie środowisko to podstawa;
  • Istotne będzie także sprawdzenie grupy do jakiej dołączy później dziecko. W wieku przedszkolnym nie może ona przekraczać 20 osób, a na każde 10 musi być kolejna pani opiekunka. Należy także dowiedzieć się, czy przedszkole przewiduje grupy mieszane.

    W kwestii wychowania jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ najlepiej, gdy maluch trafi do rówieśników;

  • Dziecko pozostawione w przedszkolu bardzo często tęskni za rodzicami i nie czuje się tam komfortowo. Najważniejszą osobą w otoczeniu okaże się oczywiście pani wychowująca – przedszkolanka. Ważne, by charakteryzowała się empatią, odpowiednim podejściem i wzbudzała sympatię. Dobrze jest sprawdzić doświadczenie zawodowe i wykształcenie. W końcu będzie to osoba odpowiedzialna za pierwsze, ważne nauczanie – liter, cyfr, emocji i innych. Tutaj z pewnością pomogą nam uwagi innych rodziców, którzy chętnie dzielą się wrażeniami. Pani wychowująca powinna precyzyjnie rozwiązywać konflikty i uczyć dzieci wzajemnego szacunku.

    Musi być także sprawiedliwa i do każdego dziecka podchodzić w sposób indywidualny.

.