Jesienne porządki

Cykl pór roku wyznacza wszystkie działania związane z uprawą ogródka i dbaniem o niego. Specyficzna pod tym względem jest jesień.

Stanowi ona oczywiście preludium zimy i sprawia, że zaczynamy zapominać o letniej aurze, słońcu i wysokich temperaturach. To czas, kiedy większość roślin ozdobnych, w szczególności kwiatów, traci swoją urodę i przechodzi w stan uśpienia lub całkowicie obumiera (w przypadku odmian jednorocznych).

Z punktu widzenia właścicieli ogrodów jesień jest okresem porządków. Liście opadające z drzew w dużych ilościach potrafią okryć całą naszą zieloną enklawę, zwłaszcza gdy zadrzewienie okolicy jest spore.

Należy je zatem systematycznie usuwać, choć na dłuższą metę możemy mieć poczucie, że to praca syzyfowa. Zapewniamy jednak, że po kilkunastu dniach liści przestanie przybywać, bo zwyczajnie już ich nie będzie.

Jeśli w ogródku mamy oczko wodne, także ten niewielki akwen należy z nich oczyścić. Gdy hodujemy w nim ozdobne rybki, przed zimą należy je odłowić i w zimne miesiące trzymać w akwarium, gdzie będą miały odpowiednie warunki do życia.