Jaki smartfon wybrać? Porady

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez smartfonów. Z takich telefonów komórkowych korzysta niemalże każdy z nas. Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze modele i czasem aż trudno nadążyć za technologią. Z tego też powodu co parę lat wymieniany obecny smartfon na nowy model, wyposażony w unowocześnione funkcje. Planując zakup na pewno zastanawiasz się, jaki smartfon najlepiej wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci w wyborze dobrej jakości elektroniki.

Rozdzielczość ekranu

Jeszcze kilka lat temu producenci telefonów komórkowych prześcigali się w tworzeniu jak najmniejszych modeli. Dzisiaj ten trend uległ odwróceniu. Do łask wracają smartfony o dużych ekranach, a niektórym z nich bliżej do tabletów niż poręcznych komórek. Obecnie producenci stawiają na wyświetlacze o sporych przekątnych, od 5 do 7 cali. Ekrany „rosną”, ale ramki wokół wyświetlaczy „maleją”.

Najnowocześniejsze smartfony to te ze wcięciem w górnej części wyświetlacza, w którym to znajdują się różnego rodzaju czujniki i aparat do selfie. Na rynku znajdziemy smartfony z różnymi rodzajami wyświetlaczy. Obecnie do wyboru mamy wyświetlacz AMOLED, TFT LCD lub IPS LCD. Najbardziej nasycone kolory zapewniają wyświetlacze AMOLED, jednak wiąże się to z wyższą ceną smartfonów. Dlatego najbardziej optymalne, a co za tym idzie najczęściej wybierane są wyświetlacze IPS LCD.

System operacyjny

Tak jak komputery, tak i smartfony mają swój system operacyjny. Liderem na rynku pozostaje Google Android, który to znajdziemy w większości smartfonów dostępnych w sklepach. Najlepiej wybierać elektronikę z najnowszą wersją – obecnie jest to Android 8 Oreo i jego następca Android 9 Pie. Z kolei smartfony firmy Apple działają w systeme iOS.

Procesor w smartfonie

Na rynku dostępne są smartfony z różnymi procesorami. Te najczęściej wybierane to układy Qualcomm Snapdragon i MediaTek.

Jeśli zależy Ci na tym, by smartfon dobrze radził sobie z wymagającymi grami i wyświetlał filmy w jakości HD, wybierz procesor ośmiordzeniowy.

Pamięć telefonu

Zależy Ci na szybkim i sprawnym smartfonie? Nie pomijaj kwestii pamięci RAM! Większa pamięć operacyjna pozwala na płynniejszą pracę smartfona i polepsza jego wielozadaniowość. Ma to szczególne znaczenie, jeśli zamierzać grać na swoim telefonie. Smartfony z niskich półek cenowych powinny mieć minimum 2GB RAM. Elektronika do 1000 zł powinna oferować 3 – 4 GB RAM, a najdroższe modele jeszcze więcej, np. 6 GB RAM. Z kolei pojemność pamięci wewnętrznej powinna wynosić przynajmniej 16 GB. Lepsze modele oferują 32 GB, a flagowe smartfony 64 GB czy 128 GB.

Dual SIM

Jeśli zamierasz korzystać z dwóch kart SIM, to wybierz koniecznie telefon z dual SIM. Zamiast dwóch smartfonów możesz mieć jeden, ale z miejscem na dwie karty. Idealne rozwiązanie szczególnie, gdy korzystasz z telefonu osobistego i z telefonu firmowego.