Jaki laptop najlepiej kupić? Mały poradnik

Laptopy sprawdzają się zarówno w domu, jak i w pracy. Bez problemu możemy zapakować je do torby i zabrać ze sobą w podróż. Tego rodzaju elektronika może być przeznaczona do surfowania w sieci, oglądania filmów, montowania wideo, obrabiania zdjęć, grania, projektowania, zadań biurowych i wielu innych. Nic dziwnego, że spotkamy je niemalże w każdym domu i w każdym biurze. Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze modele laptopów i aż trudno nadążyć za aktualnymi nowościami. Dlatego, gdy przychodzi do wyboru konkretnego laptopa, nierzadko mamy niemały problem z podjęciem decyzji zakupowej. Wiadomo, że chcemy jak najlepszej jakości w jak najlepszej cenie. Przeczytaj ten mały poradnik, który pomoże Ci w wyborze laptopa na użytek domowy.

System operacyjny

Obecnie masz do wyboru laptopy z zainstalowanym już systemem operacyjnym lub bez niego. Najbezpieczniejszą opcją jest zakup laptopa z systemem, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystko zadziała bez zarzutu. Do wyboru masz system Windows 10 Home, Windows 10 Pro oraz Mac OS. Ten drugi zainstalowany jest tylko na laptopach firmy Apple.

Rozmiar laptopa

Uwagę warto zwrócić również na wielkość laptopa, która wyraża się w przekątnej ekranu i wadze obudowy. Jeśli zamierzasz często przenosić laptopa z miejsca na miejsce, na przykład z domu do biura czy w podroż, to wybierz te lżejsze modele. Gdy laptop ma jedynie stać na domowym biurku, waga nie ma tu tak dużego znaczenia.

Przekątna ekranu zależy już od Twoich preferencji. Najpopularniejsze wielkości to 13,3”, 14”, 15,6” i 17,3”.

Rozdzielczość ekranu

Przekątna ekranu to jedno, ale jego rozdzielczość to drugie. Nie pomijaj tej kwestii przy wyborze laptopa. To informacja o tym, jak dużo pikseli mieści się na ekranie urządzenia. Czym większa rozdzielczość ekranu, tym prezentowany na nim obraz jest lepszej jakości i przedstawia więcej szczegółów.

Rodzaj matrycy

Na rynku dostępne są laptopy z różnymi matrycami. Mogą być to:

  • Matryce matowe – pochłaniają światło i eliminują odbicia, zapewniają komfort użytkowania w każdych warunkach, ale kosztem niższej jakości wyświetlanych kolorów.
  • Matryce błyszczące – prezentują nasycone kolory, zapewniając wysoką jakość obrazu. Odbijają jednak światło, co może utrudniać pracę w nasłonecznionych miejscach.
  • Matryce z powłoką antyrefleksyjną – łączą cechy dwóch powyższych matryc, prezentują wysoką jakość obrazu, eliminując część odbić.
  • Ekrany dotykowe – zdobywają coraz większą popularność, ułatwiają surfowanie w sieci i przeglądanie zdjęć. Takie ekrany dostępne są z błyszczącą matrycą.

Procesor w laptopie

Procesor umieszczony w laptopie decyduje o wydajności urządzenia. Należy tu wziąć pod uwagę cel, w jakim będziemy w większości korzystać z laptopa – do zwyczajnego przeglądania Internetu, obróbki wideo czy może do grania? Do prostych zadań wystarczy nam podstawowy typ procesora, a do tych wymagających (obróbka zdjęć, gry, analizowanie danych) trzeba wybrać mocniejszy model.