Jak prowadzić zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta i duża dawka aktywności fizycznej. Choć te dwa elementy stanowią podstawę zdrowego stylu życia, składa się na niego znacznie więcej. Oczywiście bez odpowiedniej diety nie możemy mówić o zdrowym stylu życia. Dieta to podstawa, ponieważ posiłki które spożywamy są paliwem dla naszego organizmu. Dlatego tak niezwykle ważne jest to, aby dostarczać organizmowi nie tylko podstawowe składniki odżywcze tj. węglowodany, tłuszcze i białka, ale również wszystkie niezbędne witaminy i minerały oraz błonnik odpowiadający za prawidłową pracę układu trawiennego.

Oprócz tego co jemy, niezwykle ważne jest to jak jemy. Posiłki powinniśmy spożywać regularnie. Zalecane jest spożywanie mniejszych posiłków, w krótszych odstępach czasu. Dzięki temu nie obciążamy żołądka i wątroby, pozwalając im na swobodną pracę. Kolejna niezwykle ważna kwestia to higiena spożywania posiłków. Musimy pamiętać o tym, aby nie jeść w biegu.

Przyczynia się to w znacznej mierze do niestrawność, a ta z kolei może prowadzić do wrzodów żołądka, nadkwasoty, czy rozwoju niezwykle popularnej w ostatnich czasach choroby – zespołu jelita drażliwego. Oprócz diety, należy także wspomnieć o przytoczonej na wstępie, aktywności fizycznej. Stanowi ona drugi, zaraz po diecie, ważny element zdrowego stylu życia. W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest nam znaleźć chwilę na choćby krótkie ćwiczenia gimnastyczne, nie wspominając o wyjściu do klubu fitness, czy na siłownię. Coraz większa grupa ludzi, zdając sobie jednak sprawę z konieczności dostarczania organizmowi porcji ruchu, zamiast kina, czy wyjścia do restauracji, wybiera właśnie zajęcia w klubie sportowym. Początki są trudne, jednak z biegiem czasu od sportu trudno jest się uwolnić.

Jest on niezwykle wciągający. Po pewnym czasie nasz organizm domaga się dawki ruchu, która jest mu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowy styl życia to nie tylko dieta i sport, ale również:

  • Odpowiednia dawka snu, która przyczynia się do tego, że nasz organizm jest wypoczęty i gotowy do podejmowania nowych wyzwań. Powinniśmy zwrócić dużą uwagę na to, czy śpimy odpowiednią ilość godzin. Równie ważna jest jakość naszego snu – czy nie jest on przerywany i zakłócany.
  • Ograniczenie używek takich jak kofeina, teina, alkohol, czy nikotyna, które są wrogiem zdrowego organizmu.

  • Zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne, takie jak masaże, peelingi, czy maski, które doskonale wpływają na kondycję nie tylko naszego ciała, ale również duszy.

.