Jak dobrze dobrać akcesoria do wnętrz?

Marzeniem każdego z nas jest idealne mieszkanie, które jest przytulne i w którym po prostu dobrze się czujemy. Aranżacja wnętrz może być tutaj kluczowa, natomiast nie jest to wcale łatwa sprawa. Odpowiednie akcesoria do wnętrz mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na to, jak odbieramy całe wnętrze, ale źle dobrane dodatki mogą zaburzyć harmonię oraz spowodować, że dane pomieszczenie wcale nie będzie przytulne. Warto o tym pamiętać i zdawać sobie sprawę, że szczegóły i detale to bardzo często sprawa decydująca, dlatego też dobrze dobrane dekoracje są z reguły znakomitym uzupełnieniem każdego wnętrza.

Nie należy ich pomijać, a choć wybór takich akcesoriów na pierwszy rzut oka wydaje się być prosty to jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. W przeciwnym razie może się okazać, że stworzymy po prostu chaotyczne wnętrze, które nie będzie nam zapewniać komfortu. Może się też zdarzyć tak, że przesadzimy i wybierzemy zbyt dużo dodatków czy akcesoriów, co również nie jest zbyt dobrą sytuacją. Pamiętajmy więc o tym, że czasami mniej znaczy lepiej.

Jakie są inne zasady, o których warto wiedzieć podczas samodzielnej aranżacji wnętrza? Oto kilka z nich:

1. Określ swój styl

Wybór stylu, w jakim chcemy urządzić dane pomieszczenie, jest kluczową sprawą i należy się tego stylu trzymać. Oczywiście możliwe jest sprawne łączenie stylów czy przechodzenie między różnego rodzaju estetykami, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że ogromne znaczenie ma przede wszystkim spójność. Określając więc pewne podstawy dużo łatwiej będzie nam potem wybrać kolorystykę, faktury czy dodatki bądź akcesoria do wnętrz.

W przypadku mieszania stylów dobrym pomysłem może być wprowadzenie tak zwanego motywu przewodniego – w ten sposób będziemy mieli coś, co spaja ze sobą poszczególne elementy czy dekoracje w jedną całość.

2. Postaw na właściwe kolory i tkaniny

Pewnych kolorów raczej się ze sobą nie łączy, a faktury muszą być do siebie dobrze dobrane. Trzeba o tym pamiętać, aranżując dane pomieszczenie.

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się wnętrza określane mianem monochromatycznych – są to takie wnętrza, w których to mamy do czynienia z jednym przeważającym kolorem. Innym pomysłem jest wybór jednego koloru, ale zastosowanie różnych jego odcieni. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z doborem różnych barw czy tkanin, gdyż w ten sposób bardzo szybko możemy stworzyć wnętrze zbyt pstrokate – jeden odważny kolorowy akcent przełamujący monochromatyczną przestrzeń jest niekiedy wskazany, natomiast trzeba stosować te akcenty z wyczuciem.

3.

Odpowiednio wyeksponuj dekoracje

Zaplanowanie tego, gdzie znajdą się konkretne elementy dekoracyjne oraz akcesoria do wnętrz jest niezwykle ważne. Mogą być to półki czy stolik albo komódka, ale w mniejszych pomieszczeniach często stawia się na różnego rodzaju dekoracje ścienne. W takim wypadku jest to jeden z najprostszych sposobów na ożywienie danego wnętrza. Na ścianie mogą zawisnąć ramki ze zdjęciami, obrazy czy zegar – tutaj także nie można przesadzić ze zbyt dużą ilością dodatków.