energia jest w nas Ładowanie

Historia Diego Maradony

Argentyński piłkarz zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii piłki nożnej. Według powszechnej opinii jest uważany za jednego z najlepszych zawodników, jaki kiedykolwiek wyszedł na murawę. W oficjalnej sondzie na stronie FIFA uzyskał 53% głosów w głosowaniu na najlepszego piłkarza XX wieku. Jaka była droga kariery tego niezwykle utalentowanego zawodnika, który przeszedł tyle przeciwności losu, aby zostać jednym z najlepszych w swoim „fachu”? Maradona już w wieku 10 lat dołączył do drużyny piłkarskiej młodzików.

Klub ten nazywał się Los Cebollitas. Już jako szesnastolatek zadebiutował w profesjonalnych rozgrywkach piłkarskich. Miało to miejsce w 1976 roku, a Argentyńczyk wówczas grał dla Argentinos Juniors. W barwach organizacji wystąpił w 167 spotkaniach, gdzie strzelił aż 115 bramek.

Co ciekawe, dla reprezentacji Argentyny Diego Maradona wystąpił już rok później. Młody Maradona zadebiutował 27 lutego 1977 na La Bombonerze, popularnym stadionie w Buenos Aires. Reprezentacja tego południowoamerykańskiego kraju pokonała wtedy Węgry 5:1. W 1979 argentyńska legenda wystąpiła w Mistrzostwach Świata Juniorów w Japonii, gdzie sięgnął wraz z drużyną po złoty medal.

W finale pokonali piłkarzy ZSRR 3:1. Kilka lat później, bo w 1982 roku, Maradona trafił do kadry Argentyny na mistrzostwach świata. Nie osiągnięto tam pełnego sukcesu, ale już następny mundial w 1986 roku okazał się w pełni udany. Na meksykańskim turnieju Argentyna sięgnęła po złoto, gdy argentyńscy piłkarze pokonali reprezentację RFN 3:2.

To właśnie na tym turnieju miała miejsce najsłynniejsza akcja Maradony. W ćwierćfinałowym starciu z reprezentacją Anglii, Maradona zdobył dwie bramki: jedną „legalnie”, a drugą ręką, co uwieczniły kamery. Prawdopodobnie każdy fan piłki nożnej widział powtórkę tej akcji, w której Diego Maradona ewidentnie uderza piłkę ręką do bramki przeciwnika. Sędzia nie dopatrzył się jednak przewinienia i gol uznał.

W 1991 i 1994 wybuchł skandal, ponieważ u zawodnika wykryto niedozwolone środki dopingowe. Kariera Maradony jako piłkarza skończyła się, ale zaczął trenować kluby piłkarskie, a w 2008 roku reprezentację Argentyny. Zrezygnował jednak ze stanowiska i aktualnie trenuje klub Al-Fujairah.

numery startowe na zawody