Co się składa na zdrowy styl życia

Wiele słyszymy o tym, jak ważny jest zdrowy styl życia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby utrzymać organizm w doskonałej kondycji, niezwykle ważny jest nie tylko sposób żywienia, ale również odpowiednia dawka codziennego ruchu. Jednak, czy aby na pewno wiemy jak wcielić teoretyczną wiedzę w codzienne życie?

Zdrowy styl życia to zdrowia dieta

Jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia jest zdrowa dieta. W porządku, jednak co to właściwie oznacza? Jaka dieta jest zdrowa? Czy każdy z nas może opierać się na utartym wzorcu dietetycznym? Otóż nie! Nasze potrzeby są zdecydowanie różne. Każdy człowiek w zależności od płci, wieku, grupy krwi, czy chorób na które cierpi, powinien stosować dietę, która jest dla niego najodpowiedniejsza.

Jak w takim razie taką dietę ustalić? Ustalenie odpowiedniej diety nie należy do zadań łatwych. Z pewnością nie będziesz w stanie jej skonstruować w dzień, czy tydzień. Do tego potrzebne są długotrwałe obserwacje własnego organizmu i jego reakcji na przyjmowane pokarmy. Jeśli jesteśmy alergikami, bezwzględnie powinniśmy wyeliminować z diety produkty, które zawierają alergeny. W przypadku gdy cierpimy na zespół jelita drażliwego, wyłącznie my sami jesteśmy w stanie stwierdzić, które produkty spożywcze nasilają objawy choroby, a które je zmniejszają.

Jeśli chorujemy na serce, borykamy się z cukrzycą, czy od wielu lat cierpimy na niewydolność nerek, powinniśmy stosować dietę, którą zalecił nam lekarz. To w naszym przypadku jest zdrowa dieta, a nie ta, która zawiera duże ilości warzyw i owoców, czy dobrych tłuszczów. Na nic się nam one zdadzą, jeśli są wrogiem naszego organizmu.

Codzienna porcja ruchu

Innym ważnym elementem, który wchodzi w skład zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu jest niezwykle ważna, jednak podobnie jak jest w przypadku diety, także aktywność fizyczna powinna być szyta na miarę.

Niezwykle ważne jest to, aby się ruszać, jednak w miarę własnych możliwości. Jeśli do tej pory twój organizm nie zażywał żadnej aktywności fizycznej, nie możesz z dnia na dzień wystawić go na katorżniczą próbę na siłowni. Przyniesie to więcej szkody, nić pożytku. Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Jeśli do tej pory korzystałeś wyłącznie z windy, zacznij wchodzić schodami.

Jeśli do pracy jeździsz wyłącznie samochodem, postaraj się choć raz w tygodniu zastąpić go rowerem. Wyjdź na dłuższy spacer z psem – nie dziesięciominutowy. Spędź na świeżym powietrzu przynajmniej pół godziny dziennie, a z pewnością poczujesz różnicę we własnym samopoczuciu.